
19 grader på rådhuse og i andre kommunale bygninger kommer til at give god gevinst, lyder en vurdering. - Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Teknisk chef i kommune: Vi opnår en besparelse på over 10 procent i hele fyringssæsonen
Temperaturen er blevet sat ned til 19 grader i de fleste kommunale bygninger. Det vil i løbet af fyringssæsonen udløse en god samlet besparelse på energiforbruget på i hvert fald over 10 procent, vurderer teknisk chef.
Udgivet: 06/12/2022
Skibukser og fingerhandsker bliver mere og mere udbredt klædedragt på rådhusene. Stillesiddende medarbejdere gør, hvad de kan for at klare sig med 19 grader på kontorerne. Heldigvis ser de få grader mindre på kontorerne ud til at få stor positiv effekt: Kommunerne kommer til at spare over 10 procent på energiforbruget i løbet af fyringssæsonen.
Den gode nyhed om stor effekt at lavere rumtemperaturen kommer fra Tønder Kommune. Her har man med 19 grader på rådhuset i løbet af oktober og november haft et energiforbrug, som lå 35 procent under forbruget i 2021. Det oplyser JydskeVestkysten.
Der er dog det forhold, at oktober og november i år var markant lunere end i 2021. På den baggrund har energibesparelserne ved 19 grader været ekstraordinært store, når man sammenligner mellem 2021 og 2022. Men selv korrigeret for sæson, så kommer Tønder Kommune i sine bygninger til at opnå en pæn nedgang i energiforbruget. Det vurderer Thomas Dam, der er fagchef for borger,-digital- og ejendomsservice i Tønder Kommune.
"Jeg tror, at vi kommer til at ligge et stykke over de 10 procent i besparelse for hele perioden (1. oktober til 1. marts, red.), som vi ellers havde forventet, når vi efter to måneder ligger 35 procent under sidste års forbrug. Uden dog at have regnet det igennem," siger Thomas Dam til JydskeVestkysten. Læs mere om kommunernes klimaindsatsThomas Dam roser personalet i kommunen for at tackle de koldere rumtemperaturer flot.
"19 grader er koldt for kontorpersonalet, men det har været en fornøjelse at se, hvilket engagement vores medarbejdere har vist for at finde løsninger. Går man en tur på rådhuset, så ser personalet anderledes ud end normalt. Folk sidder med tæpper eller er iført halstørklæder, skiundertøj og tykke trøjer. Idérigdommen har været stor," siger Thomas Dam til JydskeVestkysten.
Sidst opdateret: 05/12/2022 - 20:22
Temaer: Klima
Emner: Tønder Kommune













































