Laveste langtidsledighed i mere end 26 år: Men der er stor forskel i kommunerne

Langtidsledigheden ligger på det laveste niveau i mere end kvart århundrede. Men der er stor forskel på andelen af langtidsledige i kommunerne.

Udgivet: 05/10/2022

Kasper Rasmussen

Redaktør

Del artiklen:

Andelen af langtidsledige er det laveste i 26 år. Det fremgår af tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering (STAR), skriver NB-Beskæftigelse.

I august var der blot 13.079 langtidsledige registreret. Det er ikke set lavere siden 1996.

Det vidner også om, at det er gået stærkt på arbejdsmarkedet det seneste knap halvandet år. I april 2021 var der således 40.000 langtidsledige.

“Den stærke genopretning efter coronakrisen betyder, at rigtig mange mennesker, der ellers tidligere har været berørt af ledighed i en lang periode, nu igen i stort omfang har fundet fodfæste på arbejdsmarkedet, siger Tore Stramer, der er cheføkonom i Dansk Erhverv, til Ritzau.

Men tallene fra STAR viser, at der er stor forskel på andel langtidsledige personer i kommunerne. I Langeland Kommune udgør de langtidsledige således 33 procent af alle arbejdsløse i kommunen, mens de blot udgør 14 procent i Vejen kommune.

I 23 kommuner udgør langtidsledige mere end 20 procent af alle arbejdsløse. Blandt de 10 kommuner med flest langtidsledige blandt de ledige, ligger de fem på Vestegnen.

Artiklen fortsætter under kortet.

Bjarne Bo Larsen, jobcenterchef, Brøndby, mener, at det skyldes de socioøkonomiske vilkår på Vestegnen. Han glæder sig over, at andelen af langtidsledige overordnet er faldet til historisk lavt niveau, og han tror, at antallet vil blive bragt yderligere ned den kommende tid.

“Det viser, at arbejdsmarkedet nu giver rum til nogle, som får chancen for at bevise, at de kan gøre en forskel. Og jeg har en tro på, at endnu flere får chancen. Efterhånden som gruppen af langtidsledige bliver mindre, kan vi i endnu højere grad prioritere ressourcerne om dem, som er tilbage,” fortæller Bjarne Bo Larsen.

Han erkender omvendt, at det er svært at spå om fremtiden. Specielt på beskæftigelsesområdet.

“Vores verden er noget uforudsigelig, og det kan være meget svært at sige, hvad der kommer til at ske det næste år. Det gælder både politisk og med hensyn til konjunkturer,” siger Bjarne Bo Larsen.

Sidst opdateret: 04/10/2022 - 19:23

Emner: langtidsledighed

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]