
Det er utrolig kritisabelt, at byrådet ikke har kunnet stole på, at embedsværket sikrede, at reglerne var overholdt i sagen om inhabilitet i Økonomiudvalget i Fredericia. Det siger viceborgmesteren. - Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix (Arkiv)
Kæmpe oprydningsarbejde venter i sag om inhabilitet
Der venter et større detektivarbejde i Fredericia Kommune. Helt op til 300 sager skal måske gennemgåes, fordi der kan have været problemer med byrådsmedlems habilitet.
Udgivet: 29/06/2022
I 28 udvalgsmøder i Fredericia Kommune har nu forhenværende byrådsmedlem Lars Ejby Pedersen (S) siddet med i Økonomiudvalget og behandlet sager. Det er der ikke noget galt i. Men problemet er, at hans habilitet er blevet påtalt af Ankestyrelsen, fordi hans hustru, Kirsten Blæhr, var chef for kommunens familieafdeling.
Læs mere om sagen via linket herunder:
Der venter nu kommunen et større detektivarbejde, for i tre påpegede perioder har Lars Ejby Pedersen deltaget i 28 udvalgsmøder. Og i de møder har udvalget behandlet omkring 300 sager på familieafdelingens område. Det skriver Fredericia Dagblad.
Svarene til Ankestyrelsen skal ligge klar 12. september.
Viceborgmester Susanne Eilersen (DF) siger, at hun på den ene side er skuffet og gal over sagen overhovedet kan opstå, og på den anden side er tilfreds med, at hun fik ret, da hun i sin tid påpegede et muligt habilitetsproblem
"Jeg er på den ene side meget tilfreds med at få medhold af Ankestyrelsen, men på den anden side også trist over, at det har kunnet ske i min kommune. Når jeg er tilfreds, så er det, fordi jeg undervejs er blevet beskyldt for at drive heksejagt og i den grad er blevet hængt ud for at gå efter at få svar på spørgsmålet om habilitet," siger Susanne Eilersen til Fredericia Dagblad.
Hun retter sin kritik især mod forvaltningen og embedsmændene, der burde have grebet ind.
"Jeg er ikke jurist, og jeg forventer, at vores embedsværk har styr på, om der er inhabilitet eller ej. Jeg var med til at vedtage en organisationsmodel, hvor jeg efterfølgende har kunnet se, at den blev ændret et par uger efter, uden vi blev orienteret."
"Man skal have tillid til, at vores embedsmænd har styr på reglerne. Jeg er både gal, skuffet og rystet over, at det har vist sig ikke at være tilfældet, for det er jo den model, vi bygger hele vores demokratiske system op på," siger Susanne Eilersen til Fredericia Dagblad.
Sidst opdateret: 29/06/2022 - 09:54
Emner: Jura, Fredericia Kommune, Ankestyrelsen, Habilitet







































