Miljøminister Lea Wermelin (S) vil stramme reglerne for at dumpe forurenet mudder fra bunden af havne i havet.

Miljøminister Lea Wermelin (S) vil stramme reglerne for at dumpe forurenet mudder fra bunden af havne i havet. - Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Strammere regler for dumpning af havslam på vej

Regeringen får ikke svært ved at finde flertal for at stramme regler for dumpning af forurenet slam. I alt 84 pladser i danske farvande er udpeget som områder for dumpning.

Udgivet: 02/05/2022

Del artiklen:

Miljøminister Lea Wermelin (S) lægger op til at stramme reglerne for at dumpe forurenet havneslam i havet, skriver Politiken.

Lea Wermelin ønsker at gribe ind over for dumping i hele landet og ikke kun i forbindelse med den kunstige halvø Lynetteholm i Københavns havn.

Her lød den oprindelig plan, at der skulle dumpes to millioner ton let forurenet slam i Køge Bugt fra opførelsen af byggeprojektet Lynetteholm.

Regeringen er nu i gang med at søge alternativer til dumpningen, der i Køge Bugt ikke adskiller sig fra, hvad der foregår i resten af landet, selv om mængderne er store, skriver Politiken.

84 pladser i danske farvande er udpeget som områder for dumpning af slam, også kaldet klapning.

- Vi ønsker at stramme de generelle regler. Vi skal kigge på, hvor man klapper henne, og at man sikrer sig, at det er natur- og miljømæssigt forsvarligt, siger Lea Wermelin til Politiken.

Læs også:
Gammel artikel er grundlag for vurdering af slamdumping

Hun nævner som eksempel de steder, hvor vandet ikke er tilstrækkelig dybt, og hvor dumpningen kan skade ålegræs.

Derudover afviser ministeren at gå i detaljer med stramningerne. De skal aftales i politiske forhandlinger, som netop er startet.

Danmarks Naturfredningsforening mener, at det er på høje tid, at regeringen strammer reglerne for dumpning.

Ifølge foreningens præsident, Maria Reumert Gjerding, er det alt for tilfældigt, hvor det er tilladt at dumpe slam i dag.

Politiken skriver, at regeringen ikke får svært ved at finde et flertal for stramningerne. Dem har støttepartierne nemlig støttet længe.

Hos Venstre har man ifølge miljøordfører Jacob Jensen for over et år siden bedt om en gennemgang af reglerne for klapning, som han kalder "gennemhullede".

Fra 2013 til 2020 er omkring 21 millioner ton havbund blevet dumpet i danske farvande ifølge Politiken.

Man kender ikke de miljømæssige eftervirkninger af dumpningerne, da det aldrig er blevet undersøgt.

Flere kommuner er ligeledes utilfredse med klapningen i Køge Bugt, De har samlet sig i en alliance mod fremgangsmåden.

jornns - /ritzau/

Læs også:
Endnu en kommune går med i alliance mod Lynetteholm

Sidst opdateret: 01/05/2022 - 22:20

Emner: Miljø

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]