Covid-19-epidemien har siden marts 2020 tvunget kommunerne til at finde nye måder at levere serviceydelser til borgerne. Det har de gjort godt, lyder det fra VIVE i ny rapport.

Covid-19-epidemien har siden marts 2020 tvunget kommunerne til at finde nye måder at levere serviceydelser til borgerne. Det har de gjort godt, lyder det fra VIVE i ny rapport. - Foto: VIVE

Nedlukning og nyskabelse: Digitale erfaringer lover godt

En kortlægning af VIVE viser lovende erfaringer omkring nye måder at levere serviceydelser på til borgere i udsatte positioner - der er stort potentiale til at skabe bedre service – også efter covid-19-krisen.

Udgivet: 12/03/2021

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

På tværs af kommunale forvaltninger og borgergrupper har det været en fælles udfordring at finde nye løsninger i den akutte krisesituation, som covid-19 udløste.

Epidemien og de medfølgende restriktioner har tvunget alle kommuner til at reagere hurtigt og finde nye løsninger for borgere.

En del ydelser er blevet omorganiseret og leveret på nye måder, og det kan potentielt være med til at styrke indsatsen over for borgerne – også efter covid-19-krisen er overstået eller er blevet mindre akut.

Det skriver VIVE i en ny rapport 'Kommunale nyskabelser under covid-19-krisen'.

De nye måder at levere serviceydelser på er rettet mod et bredt udsnit af borgere i udsatte positioner. Det gælder børn, unge, voksne og ældre, borgere med sociale udfordringer, borgere med fysiske funktionsnedsættelser samt borgere med psykiske funktionsnedsættelser og andre sociale problematikker. Det er dog i særlig grad borgere, som lider af ensomhed, social isolation, angst og depression, som nyskabelserne vedrører.

Læs også:
Borgmester: Unik læring fra coronatiden

VIVEs kortlægning af de lovende nyskabelser bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt kommunale ledere. Kortlægningen er udarbejdet for Social- og Ældreministeriet.

Ikke overraskende handler langt de fleste nyskabelser, nemlig 88 procent, om øget digitalisering. Restriktionerne under covid-19-krisen har først og fremmest begrænset den fysiske kontakt mellem ledere, medarbejdere og borgere. Derfor har man i kommunerne været nødt til at finde andre måder at mødes og levere serviceydelser på.

Blandt de hyppigst nævnte eksempler på digitale nyskabelser er videomøder, digitale kurser og online undervisning, nye virtuelle fællesskaber (blandt borgere og pårørende) og digital rådgivning.

I rapporten beskriver borgere, at de blandt andet oplever en mere ligeværdig kontakt med kommunens medarbejdere.

Læs hele rapporten via linket her.
Læs også:
Borgmestre er begejstrede for nogle typer af digitale møder

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:37

Temaer: Beskæftigelsesindsats, Beskæftigelse

Emner: Jobcenter, Beskæftigelsesindsats

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]