Bybusserne i Svndborg Kommune bliver gratis for borgerne i julemånederne. Det har byrådets økonomiudvalg besluttet. (Arkiv)

Bybusserne i Svndborg Kommune bliver gratis for borgerne i julemånederne. Det har byrådets økonomiudvalg besluttet. (Arkiv) - Foto: Tim Kildeborg Jensen / Svendborg Kommune

Gratis busser skal hjælpe lokal julehandel

Fynsk kommune indleder julemåneden med en tidlig gave til borgerne: Tag bybussen gratis og køb julegaverne lokalt.

Udgivet: 26/11/2020

Jørn Sørensen

Journalist

Del artiklen:

Coronapandemien har gjort tilværelsen mere end almindelig svær for mange butikker på gågaderne i provinsen.

I Svendborg Kommune har politikerne tænkt over, hvad man fra kommunal side kan gøre for at hjælpe det lokale erhvervsliv til flere kunder i butikken, frem for at borgerne køber varerne i internetbutikker. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.

Økonomiudvalget har derfor valgt at indføre gratis bybuskørsel i alle weekender frem mod jul for at gøre det nemmere for borgere at tage ind til byen og julehandle.

Formand for Teknik- og erhvervsudvalget Flemming Madsen (S) siger ifølge meddelelsen:

“Jeg håber på, at mange vil benytte sig af tilbuddet, så vi oplever en stor julehandel i Svendborg. For mig at se, er det en ren win-win-situation for både borgere og forretningerne i byen,” siger Flemming Madsen.

De gratis buskørsler begynder i den kommende weekend og fortsætter i hele december.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:34

Emner: Erhvervsliv, Trafik, Transport, Svendborg Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]