
Bybusserne i Svndborg Kommune bliver gratis for borgerne i julemånederne. Det har byrådets økonomiudvalg besluttet. (Arkiv) - Foto: Tim Kildeborg Jensen / Svendborg Kommune
Gratis busser skal hjælpe lokal julehandel
Fynsk kommune indleder julemåneden med en tidlig gave til borgerne: Tag bybussen gratis og køb julegaverne lokalt.
Udgivet: 26/11/2020
Coronapandemien har gjort tilværelsen mere end almindelig svær for mange butikker på gågaderne i provinsen.
I Svendborg Kommune har politikerne tænkt over, hvad man fra kommunal side kan gøre for at hjælpe det lokale erhvervsliv til flere kunder i butikken, frem for at borgerne køber varerne i internetbutikker. Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Økonomiudvalget har derfor valgt at indføre gratis bybuskørsel i alle weekender frem mod jul for at gøre det nemmere for borgere at tage ind til byen og julehandle.
Formand for Teknik- og erhvervsudvalget Flemming Madsen (S) siger ifølge meddelelsen:
“Jeg håber på, at mange vil benytte sig af tilbuddet, så vi oplever en stor julehandel i Svendborg. For mig at se, er det en ren win-win-situation for både borgere og forretningerne i byen,” siger Flemming Madsen.
De gratis buskørsler begynder i den kommende weekend og fortsætter i hele december.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:34
Emner: Erhvervsliv, Trafik, Transport, Svendborg Kommune










































