Viborgs borgmester Ulrik Wilbek (V) ærgrer sig over, at lokal kirke spænder ben for, at kommunen kan  give grønt lys for stort byggeri på attraktiv grund.

Viborgs borgmester Ulrik Wilbek (V) ærgrer sig over, at lokal kirke spænder ben for, at kommunen kan give grønt lys for stort byggeri på attraktiv grund. - Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix og Anja Lena Jensen/iborg Kommune

Kirke spænder ben for storbyggeri

Viborg Kommune var langt fremme med at skabe grundlag for et storstilet byggeri - og 80 mio. kr. til kommunekassen. Men nu har den lokale kirke spændt ben, ligesom det er sket i en række andre tilfælde landet over.

Udgivet: 28/08/2020

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

80 millioner kroner. Mindst så mange penge har Viborg Kommune sat næsen op efter at få ind på salget af en attraktiv grund. Men nu er den lokale Asmild Kirke kommet i vejen for kommunens og politikernes drøm om at få de mange penge i kassen.

På et møde i Økonomi- og Erhvervsudvalget tidligere på ugen måtte udvalget hive håndbremsen for de storstilede planer om at sælge og give tilladelse til storbyggeri af 30.000 kvadratmeter på en attraktiv grund, der ligger på Vinkelvej 20 i Viborg. Det fremgår af en pressemeddelelse fra kommunen.

Viborg Kommune er dermed så at sige løbet med panden mod en kirkemur. Og viborgenserne er langt fra de første, som har prøvet det. Det er blandt andet sket i Vejle og i Sønderborg.

Kommunen købte ejendommen i 2014, da den daværende handelsskole blev sløjfet. Grunden ligger ved siden af Asmild Kirke, og der har i fordebatten derfor været en dialog mellem Viborg Kommune og de kirkelige myndigheder om byrådets oplæg og om forskellige, alternative rammer for et nyt byggeri.

De kirkelige myndigheder har i den forbindelse tilkendegivet, at de ikke kan acceptere et byggeri op til 30.000 kvadratmeter og højere end 3 etager. Dette indebærer ifølge kommunen væsentligt reducerede byggemuligheder, uanset hvordan et byggeri udformes.

"Vi havde budgetteret med, at vi kunne sælge grunden for 80 millioner kroner, og vi havde også en tro på, at nogen vil give den pris. Det kræver bare, at de kan bygge 30.000 etagemeter, og det kan de ikke nu. Derfor skal der et helt nyt projekt til - og derfor bliver det også en anden pris, vi kan sælge til," siger Ulrik Wilbek til Viborg Stifts Folkeblad.

Borgmesteren vil ikke sige, hvor stort et milliontab, kommunen skal forvente. Ulrik Wilbek (V) siger uddybende i pressemeddelelsen:

"De kirkelige myndigheder vil kunne nedlægge veto mod vedtagelse af både kommuneplanen og den efterfølgende lokalplan, der skal gøre et nyt byggeri muligt."

"Viborg Kommune ønsker naturligvis ikke at gennemføre en planlægningsproces, når vi på forhånd ved, at det ikke fører til en ny plan for området. Samtidig giver det heller ikke mening, at mulige investorer bruger tid og ressourcer på at planlægge et nyt byggeri, der ikke kan blive til virkelighed."

Kommunen vil nu bruge noget tid på at vurdere alternative muligheder for at udnytte ejendommens helt særlige beliggenhed bedst muligt. Først herefter bliver en ny proces for planlægning og salg sat i gang.

Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:31

Emner: Infrastruktur, Viborg Kommune, Forvaltning

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]