
- Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Nye retningslinjer for ”den gode udskrivelse” skal styre regioner og kommuner
Kommuner og regioner omlægger og opbygger lige nu kapacitet, samtidig med at de træner i den gode udskrivelse af corona-smittede, da man forventer, at mange vil blive udskrevet til kommunalt regi.
Udgivet: 30/03/2020
I de seneste uger har regioner og kommuner kapacitetsopbygget med henblik på at kunne imødegå den forventede corona-epidemi.
I den sammenhæng har kommunerne oprettet interne jobbanker bestående af det personale, der er hjemsendt fra blandt andet daginstitutioner, specialskoler og daghjem. Hertil kommer at en række kommuner forsøger at reaktivere sygeplejersker og sundhedspersonale som enten er pensionerede eller beskæftiget uden for sundhedsområdet.
Samtidig har kommuner som eksempelvis Horsens oprettet 30 sengepladser i forbindelse med deres døgnrehabiliteringsafdeling. Om baggrunden for det siger Borgmester Peter Sørensen
”Vi må stærkt antage, at sundhedsvæsnet bliver udfordret i den kommende tid. Vi vil se flere corona-smittede, og det betyder bl.a., at andre patienter vil blive sendt tidligere hjem fra sygehuset. Dem skal vi tage os af og give en god pleje.”
Kommuner og regioner træner til det store udbrud
På regionernes hospitaler har man tilsvarende nedskaleret i de normale opgaver og herved frigjort personalekapacitet.
Hele nordsiden af Hvidovre hospital er nu døbt coronasiden. En række afdelinger som for eksempel Ortopædkirurgiskgien er flyttet for at plads, mens hospitalets medicinske patienter er rykket til Glostrup og Amager Hospital.
Lige nu træner og venter systemerne på ”det store udbrud”. Når det kommer, vil der opstå flow mellem systemerne (regioner og kommuner)
Det betyder at rigtig mange mennesker vil blive udskrevet fra sygehuse til eget hjem, hjemmepleje, plejebolig, plejecenter, midlertidig plads, bosteder eller anden kommunal hjælp.
Nye retningslinjer for den gode udskrivelse med corona-smitte
Sundhedsstyrelsen udgav i fredags retningslinjer for, hvordan kommuner og personale på social-, sundheds- og ældreområdet skal forholde sig under udskrivelse og modtagelse ift. håndtering af personer med mistænkt eller påvist smitte med COVID-19.
På den led forsøger styrelsen at have hånd i hanke med regioner og kommuners adfærd i udskrivningsforløbet.
”Det er vigtigt, at personalet i kommunen er orienteret om borgerens eventuelle smitte med COVID-19, så de har de bedste forudsætninger for at modtage borgerne korrekt og tage de nødvendige forholdsregler. Retningslinjen skal være med til at sikre hensigtsmæssig kommunikation mellem sygehus og kommune ved udskrivelse,” udtaler enhedschef Mads Biering la Cour.
Retningslinjen forholder sig til pleje af de personer, som fortsat har behov herfor efter de har været indlagt på sygehus og efterfølgende udskrives til eget hjem, plejebolig, plejecenter, midlertidig plads, bosted, eller anden kommunal hjælp.
Af retningslinjerne kan man læse om hvad der er kriterierne for den gode udskrivelse fra hospital og sygehus. Heraf fremgår det blandt andet:
- Hvis en person ved udskrivelsen er smittet med COVID-19 underrettes plejebolig, plejecenter, midlertidig plads eller bosted herom inden modtagelsen af personen både telefonisk og digitalt
- Hvis det er en person, skal have hjemmepleje, underrettes kommunen om, at personen er smittet med COVID-19 både telefonisk og digitalt.
- Ved udskrivelse til eget hjem kan epikriser til egen læge markeret med ”høj prioritet” benyttes. Dette nødvendiggør særlig opmærksomhed på, at epikrisen skal udsendes tilstrækkelig hurtigt fra sygehuset, så eventuelt nødvendige informationer heri kan benyttes ved kontakt med personen.
Kohorte-pleje kan blive en nødvendighed
Styrelsen skriver videre, at overordnet set gælder det, at borgeren skal opholde sig for sig selv i enten sit eget hjem eller ”stue”, hvis man er på en institution og her så vidt det er muligt have adgang til eget bad.
Den sidste sætning indikerer, at myndighederne godt er klar over at det med eget bad kan blive en udfordring i forhold til de ekstra nødpladser som kommunerne har oprettet.
Her må man som en sygeplejerske udtaler til NB-Nyt, ”belave sig på kohorte-pleje.” Det vil sige plejer hvor Personalet tilser flere borgere ad gangen, fordi de ligger på samme stue og man herved kan reducere forbruget af værnemidler.
Ikke så meget fordi man skal spare af økonomiske årsager, men ganske enkelt fordi man kan risikere at løbe ind i større forsyningsvanskeligheder end vi har på nuværende tidspunkt.
Sidst opdateret: 29/01/2022 - 04:27







































