
En af Henrik Harders første opgaver bliver at medvirke til ansættelsen af en kommende direktør for Sundhed, Omsorg og Beskæftigelse i Næstved Kommune. - Foto: Pressefoto
Ny rokade: Næstved henter kommunaldirektør i Albertslund
Rokaderne blandt kommunaldirektører fortsætter. Nu henter Næstved ny mand i Albertslund. Dermed leder syv kommuner nu efter ny kommunaldirektør.
Udgivet: 27/03/2026
Byrådet i Næstved Kommune besluttede i går aftes at ansætte Albertslund Kommunes kommunaldirektør, 55-årige Henrik Harder, som kommunaldirektør.
Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Henrik Harder er en erfaren skikkelse i den kommunale verden. Foruden at være den nuværende kommunaldirektør i Albertslund Kommune, har han forinden været kommunaldirektør i Dragør Kommune og direktør i både Greve og Ringsted kommuner.
Henrik Harder overtager efter Willy Feddersen, der har været konstitueret kommunaldirektør, siden Camilla Nowak blev fyret i december 2025.
"I et meget stærkt ansøgerfelt har vi valgt at pege på Henrik. Han har solid kommunal erfaring og kan kombinere drift og udvikling til gavn for hele Næstved Kommune. Vi er meget glade for, at han sammen med os politikere, de mange dygtige ansatte, civilsamfundet og det private erhvervsliv i Næstved skal være med til at forme fremtiden for vores kommune," siger borgmester Kenneth Sørensen (V) om ansættelsen.
Henrik Harder er oprindeligt uddannet lærer og har haft virke som skoleleder.
Han er opvokset i Tingbjerg i København og bor i Gentofte sammen med sin hustru. De har to voksne piger.
Henrik Harder begynder i Næstved Kommune 1. maj 2026.
Syv kommuner leder efter kommunaldirektør
Ansættelsen af Henrik Harder i Næstved Kommune betyder samtidig, at Albertslund Kommune tilslutter sig rækken af kommuner, der skal finde en ny kommunaldirektør
Tidligere på ugen fik Gribskov en ny kommunaldirektør efter et år uden.
Nu leder syv kommuner efter en fast kommunaldirektør. Det er Albertslund, Brøndby, Egedal, Guldborgsund, Herlev, Svendborg og Thisted kommuner.
Brøndbys kommunaldirektør starter nemlig som kommunaldirektør i Roskilde i næste uge.
Thisteds kommunaldirektør skal være CEO for Aarhus Havn fra den 1. maj.
På den måde kan rokaderne fortsætte.
Sidst opdateret: 27/03/2026 - 09:57
Temaer: Navnenyt













































