- Foto: Assens Kommune

Georg Gearløs fik frit spil og hjalp på arbejdsmiljøet

Udgivet: 01/03/2023

Del artiklen:

”Det er jo sjovt, når der går Georg Gearløs i den, og vi i fællesskab udvikler på de ideer, vi får på tværs af skolerne,” siger Gorm Flittner i en meddelelse.

Gorm Flittner og Lars Peter Dinesen er en del af Assens Kommunes Tekniske Ejendomsserviceteam, som i samarbejde med et maskincenter har udviklet deres egen version af en gigantisk løvsuger, som via en kæmpeslange suger bladene direkte op på en stor trailer med en tilbygget kasse på.

”Med den nye løvsuger er det blevet væsentligt nemmere, at fjerne blade. Samtidig sparer vi ryg, arme og nakke for en masse løft, og så sparer vi også en masse skridt med trillebør, som også er hårdt for ryggen i længden,” siger Lars Peter Dinesen.

”Det, der før tog to dage, tager nu kun en halv dag,” siger Gorm Flittner.

Henrik Bang var med til at udvikle den nye maskine, da han var distriktskoordinator i Ejendomsservice:

”Vi har forsøgt at løse to udfordringer på en gang. Dels ville vi gerne forbedre arbejdsmiljøet for vores medarbejdere, og samtidig havde vi også en udfordring med at fjerne blade i lyskasserne, så vi undgik vandskader på vores bygninger," siger Henrik Bang.

jornns

Sidst opdateret: 01/03/2023 - 10:05

Emner: Assens Kommune

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]