Helsingørs nuværende borgmester Benedikte Kiær (K) priser sin forgænger Per Tærsbøl i hjertelige toner.

Helsingørs nuværende borgmester Benedikte Kiær (K) priser sin forgænger Per Tærsbøl i hjertelige toner. - Foto: Privat og Det Konservative Folkeparti

Tidligere bykonge vender træskoene væk fra byrådet

Helsingørs mangeårige, tidligere borgmester Per Tærsbøl (K) genopstiller ikke ved kommunalvalget. Per Tærsbøl blev kendt for at være bykongen, der gik i træsko og var folkekær. I 2009 blev han væltet under stor ståhej.

Udgivet: 30/08/2021

Iver Houmark Andersen

redaktør af NB-Kommune

Del artiklen:

Efter 48 år i politik har 81-årige Per Tærsbøl fra Helsingør valgt at sige stop og genopstiller ikke til kommunalvalget. Per Tærsbøl var kendt som manden, der i sin borgmesterperiode (1994-2009) i bogstavelig forstand gik ind i folk med træsko på, for det var hans foretrukne fodtøj.

Det er Helsingørs nuværende konservative borgmester Benedikte Kiær, der fortæller om nestorens farvel til politik. Hun skriver på Facebook:

"En lokal konservativ legende takker af. Vi skylder den folkekære politiker Per Tærsbøl en kæmpe tak alle de mange aftryk han har sat i sine 48 år i politik."

Per Tærsbøl har været i både lokal, regional og landspolitik for Det Konservative Folkeparti. Og han har formået gang på gang at sejle gennem uroligt, politisk farvand.

Benedikte Kiær lægger i sit Facebook-opslag ikke skjul på, at Tærsbøl i høj grad har banet vejen for, at vælgerne i Helsingør har en konservativ borgmester. I mange år tidligere har Helsingør haft socialdemokratiske borgmestre.

Benedikte Kiær roser Per Tærsbøl i sit opslag på Facebook:

"Per er et menneske, der har brugt et helt liv på politik i samfundets tjeneste. Nu har han taget denne her beslutning, fordi han selv mener, at det er den rigtige. Det skal vi respektere – og sige TAK Per for din indsats."

(Artiklen fortsætter under Facebook-opslaget)

Fakta om Per Tærsbøl

Per Tærsbøl er udlært isenkræmmer og drev gennem mange år en isenkramforretning i Espergærde sammen med sin hustru. Han har tidligere ejet værtshuset 'Poppen' i Espergærde Centret. Han er desuden løjtnant af reserven.

I 1974 blev han valgt til Helsingør Byråd, og var viceborgmester 1982-1986. Han sad i Folketinget fra 1990-1994. Da Tærsbøl stillede op til folketingsvalg, fik han så stor personlig opbakning, at ikke blot blev han valgt, men Helsingør-kredsen var den eneste i hele landet, hvor Det konservative Folkeparti havde massiv fremgang ved det valg.

Ikke mindst i hjembyen Espergærde høstede Tærsbøl massiv opbakning. 1994 blev han borgmester i Helsingør kommune – som den første borgerlige politiker siden 1919. Fra 2001 til 2005 var han desuden medlem af Frederiksborg Amtsråd. Ved det første regionsrådsvalg i 2005 blev han valgt i den nyoprettede Region Hovedstaden.

I forbindelse med konstitueringen efter kommunalvalget 2009 pegede et flertal fra den socialistiske fløj på Venstre-manden Johannes Hecht Nielsen som borgmester – stik imod den tårnhøje personlige opbakning til Tærsbøl blandt kommunens borgerligere vælgere, og Tærsbøl fratrådte således med udgangen af 2009 borgmesterposten efter at havde bestridt den i 15 år.

Kilder: Wikipedia og Helsingør Leksikon

Sidst opdateret: 30/08/2021 - 10:51

Temaer: Navnenyt, Kommunevalg

Emner: Helsingør Kommune, Det Konservative Folkeparti

Ledige Stillinger

Relaterede artikler

Logo

NB-Kommunes mål er at give ledere og politikere i kommunerne de vigtigste og for dem mest vedkommende nyheder.
Relevans, substans og troværdighed er afgørende for NB-Kommune.

Læs mere om NB-Kommune her

Kontakt os

Kundeservice

81409679

 - Hverdage (10:00-14:00)

[email protected]

Adresse

Kompagnistræde 20A, 1. sal,
1208 København K

Redaktionen

[email protected]