
- Foto: DSS
Dansk Selskab for ledelse i Sundhedsvæsenet får ny formand
Udgivet: 08/05/2019
På generalforsamlingen den 6. maj har Dansk Selskab for ledelse i Sundhedsvæsenet (DSS) valgt ny bestyrelse og dermed udpeget ny formand.
Ny formand er Peter Mandrup Jensen.
Peter Mandrup Jensen bliver ny formand for Dansk Selskab for ledelse i Sundhedsvæsenet. Det skriver organisationen i en pressemeddelelse.
Vicedirektør Peter Mandrup Jensen fra Nordsjællands Hospital overtager teten som formand fra seniorrådgiver og tidligere hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen. Skriver DSS på deres hjemmeside. Lars Dahl Pedersen har været formand i fire år.
Peter Mandrup Jensen er blandt andet tidligere økonomidirektør i Region Hovedstaden og er uddannet cand.scient.pol. i statskundskab fra Aarhus Universitet.
Den nye bestyrelse
Ud over at Peter Mandrup Jensen tiltræder som ny formand får bestyrelsen et nyt medlem af form af sundhedschef Karen Toke fra Københavns kommune. Den samlede bestyrelse for Dansk Selskab for ledelse i Sundhedsvæsenet ser herefter således ud:
- Formand: Vicedirektør Peter Mandrup Jensen, Nordsjællands Hospital
- Næstformand: Seniorrådgiver Lars Dahl Pedersen, Aarhus Universitet
- Sundhedschef Karen Toke, Københavns kommune
- Markedschef Michael Møller, NIRAS
- Hospitalsdirektør Klaus Lunding, Herlev og Gentofte Hospital
- Klinikchef Jan Nielsen, Region Nordjylland
- Afdelingsleder Lone Bülow Friis, Region Midtjylland
- Oversygeplejerske Maria Brinck Krog, Hospitalsenhed Midt
- Tidl. cheflæge Hans Peder Graversen
Kort om DSS
Dansk Selskab for ledelse i Sundhedsvæsenet (DSS) er et tværfagligt netværk og inspirationsforum for aktører i det danske sundhedsvæsen med interesse for strategisk og operationel ledelse. Selskabet har fundament i Foreningen af Sygehusadministratorer i Danmark, der blev stiftet i 1912.
Selskabet retter sig i dag mod personer med tilknytning til sundhedsvæsenet, der har interesse for ledelse på det strategiske og operationel niveau, hvad enten man er ansat i det private eller offentlige.
Link til DSSSidst opdateret: 29/01/2022 - 04:20
Temaer: Navnenyt













































