
Danske Handicaporganisationer taler varmt for udbredelsen af borgerrådgivere, hvilket her bliver illustreret af en af organisationens frivillige. - Foto: Danske Handicaporganisationer
Flere og flere kommuner får sig en borgerrådgiver
Flere og flere byråd vedtager, at kommunen skal have en borgerrådgiver. Næste år vil 36 flere kommuner have fået sig en borgerrådgiver, viser nye tal.
Udgivet: 13/12/2021
Det er blevet populært i kommunerne at have en borgerrådgiver. Næste år vil 78 kommuner således have en borgerrådgiver. Det er 36 flere end i oktober 2020, hvor tænketanken Justitia lavede en opgørelse over kommunernes borgerrådgivere.
Borgerrådgiverne gør det nemmere for handicappede og andre udsatte borgere at navigere gennem kommunernes sagsbehandling. Derfor værdsætter man i for eksempel Danske Handicaporganisationer udbredelsen af borgerrådgivere.
"Vi er begejstrede for udviklingen, som vi ser som et rigtig godt skridt mod at styrke retssikkerheden for mennesker med handicap. Vi så dog gerne, at alle borgere har en uvildig borgerrådgiver i deres kommune," siger Thorkild Olesen, formand for Danske Handicaporganisationer i en pressemeddelelse.
I finansloven for 2021 blev der i en pulje afsat 135 mio. kr. over en fireårig periode til ansættelse af borgerrådgivere i kommunerne.
Ifølge Bolig- og Planstyrelsen har 47 kommuner nu fået penge fra puljen, hvoraf 11 kommuner har fået midler til opnormere en eksisterende borgerrådgiverfunktion. Der er i alt tildelt ca. 86,6 mio. kr. til kommunale borgerrådgivere. Fristen for at søge puljen var i august i år.
Her er kommunerne som har fået støtte
Her er en oversigt over de 47 kommuner, som får støtte fra den statslige pulje vedrørende borgerrådgivere.
Kommuner der har fået tildelt midler til oprettelse af en borgerrådgiverfunktion (i alfabetisk rækkefølge):
Allerød, Assens, Billund, Brøndby, Brønderslev, Fanø, Fredensborg, Frederikssund, Gribskov, Guldborgsund, Halsnæs, Hedensted, Helsingør, Holstebro, Hørsholm, Ikast-Brande, Jammerbugt, Kalundborg, Kerteminde, Langeland, Lolland, Lyngby-Taarbæk, Nordfyns, Næstved, Odense, Odsherred, Ringkøbing-Skjern, Silkeborg, Solrød, Stevns, Syddjurs, Thisted, Varde, Vejle, Vesthimmerland og Ærø.
Derudover har følgende kommuner fået tildelt midler til at opnormere deres borgerrådgiverfunktion:
Dragør, Esbjerg, Frederiksberg, København, Randers, Ringsted, Roskilde, Slagelse, Svendborg, Vordingborg og Aalborg.
Kilde: Danske HandicaporganisationerSidst opdateret: 12/12/2021 - 22:16
Emner: Borgerkontakt, Borgerrådgiver







































