Det kan være svært at få en taxaforretning til at blomstre i mindre byer og kommuner, og det mærker man blandt andet i Odder Kommune, hvor der blot er en enkelt taxa tilbage i kommunen.
I 2018 blev taxaloven ændret, så vognmændene ikke længere er geografisk bundet, men kan køre med kunder overalt. Det er gået ud over erhvervsliv og byliv i Odder Kommune, lyder det fra tidligere taxachauffør og nuværende værtshusejer Jens Lysdal Mikkelsen:
“Kommunerne valgte jo at lægge al deres kørsel over i trafikselskaber, hvor vi ellers havde rigtig meget kørsel. Det kostede mig nok fire millioner kroner i omsætning dengang,” lyder det fra Jens Lysdal Mikkelsen til TV2 Østjylland.
Byrådsmedlem Martin Mikkelsen (K) er villig til at kigge på, om kommunen kan hjælpe vognmændene:
“For mig at se kunne det lige så godt være en privat vognmand, der kunne stå for nogle af de opgaver, som kommunen alligevel får udført og ikke det offentlige i form af Midttrafik,” siger Martin Mikkelsen til TV2 Østjylland.
jornns