Venstre mener, at turister fra Tyskland, Norge og Island skal kunne komme til København og bo på københavnske hoteller uden restriktioner.
Det siger Venstres Tommy Ahlers i forbindelse med de igangværende forhandlinger om en sommerpakke, der skal give danskerne flere penge mellem hænderne i coronatiden.
Grænserne for tyske, norske og islandske turister åbnes 15. juni. De kan krydse grænsen, hvis de ejer et sommerhus, har en kæreste i Danmark, eller hvis de har mindst seks overnatninger – dog uden for København.
Venstre-formand Jakob Ellemann-Jensen har tidligere udtalt undren over restriktionerne.
Nu siger Ahlers, der er medlem af Erhvervsudvalget i Folketinget, at en af Venstres vigtigste prioriteringer til forhandlingerne i weekenden er at få åbnet mere op for turisterne i København.
– Vi er blevet bedt om at komme ind til nogle forhandlinger om, hvordan vi kan hjælpe danske virksomheder, og nogle af dem der er ramt af restriktioner.
– Det bedste, som vi kan gøre for hoteller og restauranter og hele turismesektoren i vores hovedstad, er, at sørge for, at de kan drive deres forretning, siger Ahlers.
Forhandlingerne finder sted i Finansministeriet. Et andet emne, som har været meget omtalt i forbindelse med sommerpakken, er en mulig udbetaling af indfrosne feriepenge.
/ritzau/