Kommune ærgrer sig: Kommer til at mangle 800 borgere
Del artiklen:
Antallet af indflyttere til Faaborg-Midtfyn Kommune bliver ifølge ny prognose ikke så højt, som borgmester Hans Stavnsager havde håbet. (Arkiv) - Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Som mange andre kommuner vil Faaborg-Midtfyn gerne have flere borgere. Men ifølge en ny prognose får kommunen ikke den ønskede vækst i antallet af indbyggere. ‘Det er en løftet pegefinger,’ siger borgmesteren.
Det konkluderer borgmester i Faaborg-Midtfyn Kommune, Hans Stavnsager (S), på baggrund af ny befolkningsprognose fra konsulentfirmaet COWI.
Flere nye borgere og skatteydere er i alle kommuner noget, som grundlæggende gavner kommunens økonomi og udvikling.
Således også i Faaborg-Midtfyn, hvor byrådet har et mål om, at kommunen skal vokse med 3.000 indbyggere frem mod 2030. Det skriver Fyns Amts Avis.
Men i prognosen forventer COWI, at befolkningstallet vil stige til lidt over 53.000, og hvis det holder stik, mangler der lidt over 800 borgere i at nå det mål, politikerne har sat sig i kommunens udviklingsstrategi.
Det analysearbejde, der ligger til grund for spådommen, peger på flere faresignaler:
2019 bød på et tilbageslag for det lokale folketal
Der bliver ikke nybygget så meget som forventet
Den aldersgruppe, der forventes at vokse mest, er pensionisterne
Demografien er en udfordring
I det hele taget er den demografiske udvikling en stor udfordring i de kommende år.Prognosen siger, at det er den ældre del af befolkningen, der stiger i antal. Antal personer over 65 år stiger med hele 17 procent, og vi kan se frem til meget store procentvise stigninger af borgere over 80 år.
Også børnetallet – især blandt de 0-5-årige – tager et hop opad, mens befolkningen 17-64 år falder med 2 procent.
“Den forudsigelse er en løftet pegefinger. Vi vil gerne have hævet gennemsnitsindkomsten, og derfor arbejder vi også målrettet på at få skabt uddannelsestilbud, for vi ser, er, at færre end ønskeligt kommer tilbage, når de har taget en uddannelse,” siger borgmesteren til avisen.
Hans Stavnsager finder det også problematisk i arbejdet for at lokke flere skatteborgere til et mindre samfund, at banker og realkreditinstitutter lukker for pengekassen alene på grund af postnummeret.
Han anerkender over for Fyns Amts Avis udfordringen med at få 800 flere borgere i kommunen end COWI-rapporten forudsiger: “Det er jo ikke en prognose, der bringer jubelstemningen frem, men jeg synes, den er et godt afsæt til snakke om, hvad vi skal skærpe opmærksomheden på, og jeg er helt enig i, at der skal til at ske noget, for at vi kommer i mål.”