Kommuners driftsoverskud større end budgetteret i 2019
Del artiklen:
De akutte kommunale sparerunder i efteråret 2019 viser sig tydeligt i årets regnskabsanalyse fra VIVE. Langt de fleste kommuner får bedre resultat end budgetteret. Se tallene for alle kommuner her.
Det var kun hver fjerde kommune, som i 2019 fik et dårligere skattefinansieret driftsresultat end forventet.
Det viser den netop offentliggjorte analyse fra VIVE af økonomistyringen i kommunerne.
Samlet set har kommunerne i gennemsnit haft et skattefinansieret driftsreultat på 3.296 kroner pr. indbygger, hvilket er 460 kroner højere end budgetteret.
Det svarer samlet til cirka 2,3 milliarder kroner. Heraf stammer cirka en milliard kroner fra effekten af de sparerunder, som mange kommuner gennemførte i efteråret 2019 af skræk for, at kommunerne samlet ville overskride servicerammen og udløse en bod fra staten.
Sparerunderne blev lidt mere effektfulde end forventet, og derfor endte kommunerne med at bruge en milliard mindre end budgetteret på servicerammen.
De ekstraordinære sparerunder er formentligt også forklaringen på, at overskuddet i forhold til det budgetterede var dobbelt så stort som i 2018, hvor gennemsnitskommunen havde et skattefinansieret driftsresultat, der var 200 kroner bedre end forventet.
Kommunalordførerne er på plads, og halvdelen er helt nyvalgte. Syv ud af tolv ordførere har under fire års erfaring på Christiansborg, og kun én har tidligere været kommunalordfører. Det viser gennemgang.